Xəzər İnşaat Həftəsi: Dayanıqlı İnkişaf Naminə Əməkdaşlıq
16 oktyabrda Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər İnşaat Həftəsi başa çatdı və bu tədbir dörd prestijli sərgini bir araya gətirdi. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində “4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı Sərgisi” sərgisi , 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq “İnşaat” sərgisi, 16-cı Beynəlxalq “16-cı Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu Sərgisi” sərgisi  və 12-ci Kaspian Beynəlxalq  Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat  sərgisi keçirildi.
Regionda tikinti sektorunun ən böyük hadisəsi olaraq Prezident İlham Əliyevin 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” sərgisinə göndərdiyi müraciət əhəmiyyətli bir göstərici oldu. Bu sənəddə dövlət başçısı Kaspian İnşaat Həftəsinin tikinti və infrastruktura dair prestijli bir tədbir olduğunu vurğuladı. Prezidentin müraciəti Xəzər İnşaat Həftəsinin rəsmi açılış mərasimində səsləndirildi, sərgi kataloqunda dərc olundu və rəsmi veb saytında yerləşdirildi.
Prezident qeyd etdi ki, bu ilki “Rebuild Karabakh” sərgisi məzmun baxımından innovasiyalarla zəngindir. Bu sərgi “Yaşıl Dünya naminə Həmrəylik İli” ilə və beynəlxalq COP29 tədbiri ilə eyni vaxta təsadüf edir. Rebuild Karabakh sərgisi, bu prestijli tədbirlə ortaq məqsəd olan dayanıqlı inkişaf naminə əməkdaşlığı dəstəkləyir. Azad edilmiş ərazilərin bərpası və rekonstruksiyası işlərini dəstəkləmək məqsədilə sərgi iştirakçıları Qarabağın Yenidənqurma Fonduna ianələr etdilər.
Xəzər İnşaat Həftəsi mühüm tədbirləri birləşdirərək dünyanın müxtəlif ölkələrindən tikinti sektoru şirkətlərini bir araya gətirdi. Təqdim olunan eksponatlar və müzakirə mövzuları bərpa və inşaat işlərini, həmrəylik və ekoloji dayanıqlılığı bir araya topladı. Dünyanın bir çox ölkəsindən yüzlərlə şirkət yalnız məhsul, xidmət və innovasiyalar sərgiləməkdə qalmadı, həm də regionun biznes potensialı ilə tanış olaraq yeni əməkdaşlıq imkanları kəşf etdi.
Bir çox xarici iştirakçı dövlət və özəl sektorun sərgidə birgə iştirakını müsbət qiymətləndirərək, bu yanaşmanın yeni layihələrin həyata keçirilməsi və biznes imkanlarının genişlənməsi baxımından perspektivlər yaratdığını qeyd etdilər. Sərgi zamanı qurulan əməkdaşlıq və aparılan müzakirələr Qarabağın bərpası ilə bağlı beynəlxalq fəaliyyətin uğurlu təcrübəsini vurğuladı.
Zəngin sərgi potensialı və təşkilatçıların yüksək peşəkarlığı əksər xarici qonaqlar üçün gözəl reklam oldu. Bir çox sahibkar, mütəxəssis və xarici şirkətlərin nümayəndələri jurnalistlərlə söhbət edərək Azərbaycan sərgilərinin faydasını və perspektivlərini vurğuladılar və gələcək tədbirlərdə öz stendləri ilə iştirak etməyə hazır olduqlarını bildirdilər.
Sərgi günlərində Bakı Ekspo Mərkəzində ziyarətçilərin diqqətini cəlb edən zonalar təşkil edildi. Xüsusilə, Azərbaycanın tarixini və mədəni dəyərlərini əks etdirən “Qarabağ - Xalçaçılıq diyarı” zonasında, Qarabağın milli ornamentlərlə zəngin xalçaları böyük maraq doğurdu. İnkişaf məhdudiyyətləri olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə “Qarabağ - Xüsusi Fırça ilə” sərgisi “Ümid Var” xeyriyyə cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə keçirildi.
Tədbirin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers”, “Iteca Caspian” və onların beynəlxalq tərəfdaşları “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir.

17 october 2024 0000
On October 16, the “Caspian Construction Week” concluded at the Baku Expo Center, bringing together four prestigious exhibitions. Within the framework of the Caspian Construction Week, the “4th Azerbaijan International Reconstruction, Restoration, and Development of Karabakh Exhibition " (Rebuild Karabakh), the “29th Azerbaijan International Construction Exhibition” (BakuBuild), the “16th International Exhibition for Heating, Ventilation, Air Conditioning, Water Supply, Sanitation, and Swimming Pools” (Aquatherm Baku), and the “12th Caspian International Exhibition on Road Infrastructure and Public Transport” (Road&Traffic) took place.
An important indicator of the significance of this major event in the region's construction sector was the address by the President of Azerbaijan to the participants of the “4th Azerbaijan International Reconstruction, Restoration, and Development of Karabakh Exhibition " – Rebuild Karabakh. In this document, the head of state emphasized the importance of the Caspian Construction Week as a prestigious event in the field of construction and infrastructure. President Ilham Aliyev's address was announced at the official opening ceremony of the Caspian Construction Week, published in the exhibition catalog, and posted on the official website.
The President noted that this year's Rebuild Karabakh exhibition is rich in innovations in terms of content. It coincides with the "Year of Solidarity for a Green World" and the international event COP29. The Rebuild Karabakh exhibition aims to achieve a common goal with this prestigious initiative—cooperation for sustainable development. To support the restoration and reconstruction efforts in the liberated territories, exhibition participants donated funds to the Karabakh Revival Fund.
Caspian Construction Week united significant events and gathered companies from the construction industry from various countries around the world. The presented exhibits and discussion topics summarized restoration and construction works, solidarity, and ecological sustainability. Hundreds of companies from many countries not only showcased products, services, and innovations but also familiarized themselves with the region's business potential, discovering new opportunities for collaboration.
Many foreign exhibitors positively noted the joint participation of the public and private sectors in the exhibition, which provided prospects for implementing new projects and further expanding business opportunities. The collaboration established during the exhibition and the discussions held underscored the successful international efforts in the restoration of Karabakh.
The rich exhibition potential and the highly professional work of the organizers served as an effective advertisement for most foreign guests. Many entrepreneurs, specialists, and representatives of foreign companies highlighted the benefits and prospects of Azerbaijani exhibitions in conversations with journalists, expressing their confidence in participating with their own stands in future events.
During the exhibition days at the Baku Expo Center, zones were organized to attract visitors' attention. In particular, the "Karabakh - Land of Carpet Weaving" zone, reflecting the history and cultural values of Azerbaijan, drew great interest with its rich national ornamentation of Karabakh carpets. To ensure the integration of children with developmental disabilities into society, an exhibition titled "Karabakh through the Brush of the Special" was organized by the charity society "Ümid Var."
The event was organized by "Caspian Event Organisers," "Iteca Caspian," and their international partners "ICA Events" and "Caspian Event Management FZ-LLC."