Xəzər İnşaat Həftəsi: Dayanıqlı İnkişaf Naminə Əməkdaşlıq
16 oktyabrda Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər İnşaat Həftəsi başa çatdı və bu tədbir dörd prestijli sərgini bir araya gətirdi. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində “4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı Sərgisi” sərgisi , 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq “İnşaat” sərgisi, 16-cı Beynəlxalq “16-cı Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu Sərgisi” sərgisi  və 12-ci Kaspian Beynəlxalq  Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat  sərgisi keçirildi.
Regionda tikinti sektorunun ən böyük hadisəsi olaraq Prezident İlham Əliyevin 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” sərgisinə göndərdiyi müraciət əhəmiyyətli bir göstərici oldu. Bu sənəddə dövlət başçısı Kaspian İnşaat Həftəsinin tikinti və infrastruktura dair prestijli bir tədbir olduğunu vurğuladı. Prezidentin müraciəti Xəzər İnşaat Həftəsinin rəsmi açılış mərasimində səsləndirildi, sərgi kataloqunda dərc olundu və rəsmi veb saytında yerləşdirildi.
Prezident qeyd etdi ki, bu ilki “Rebuild Karabakh” sərgisi məzmun baxımından innovasiyalarla zəngindir. Bu sərgi “Yaşıl Dünya naminə Həmrəylik İli” ilə və beynəlxalq COP29 tədbiri ilə eyni vaxta təsadüf edir. Rebuild Karabakh sərgisi, bu prestijli tədbirlə ortaq məqsəd olan dayanıqlı inkişaf naminə əməkdaşlığı dəstəkləyir. Azad edilmiş ərazilərin bərpası və rekonstruksiyası işlərini dəstəkləmək məqsədilə sərgi iştirakçıları Qarabağın Yenidənqurma Fonduna ianələr etdilər.
Xəzər İnşaat Həftəsi mühüm tədbirləri birləşdirərək dünyanın müxtəlif ölkələrindən tikinti sektoru şirkətlərini bir araya gətirdi. Təqdim olunan eksponatlar və müzakirə mövzuları bərpa və inşaat işlərini, həmrəylik və ekoloji dayanıqlılığı bir araya topladı. Dünyanın bir çox ölkəsindən yüzlərlə şirkət yalnız məhsul, xidmət və innovasiyalar sərgiləməkdə qalmadı, həm də regionun biznes potensialı ilə tanış olaraq yeni əməkdaşlıq imkanları kəşf etdi.
Bir çox xarici iştirakçı dövlət və özəl sektorun sərgidə birgə iştirakını müsbət qiymətləndirərək, bu yanaşmanın yeni layihələrin həyata keçirilməsi və biznes imkanlarının genişlənməsi baxımından perspektivlər yaratdığını qeyd etdilər. Sərgi zamanı qurulan əməkdaşlıq və aparılan müzakirələr Qarabağın bərpası ilə bağlı beynəlxalq fəaliyyətin uğurlu təcrübəsini vurğuladı.
Zəngin sərgi potensialı və təşkilatçıların yüksək peşəkarlığı əksər xarici qonaqlar üçün gözəl reklam oldu. Bir çox sahibkar, mütəxəssis və xarici şirkətlərin nümayəndələri jurnalistlərlə söhbət edərək Azərbaycan sərgilərinin faydasını və perspektivlərini vurğuladılar və gələcək tədbirlərdə öz stendləri ilə iştirak etməyə hazır olduqlarını bildirdilər.
Sərgi günlərində Bakı Ekspo Mərkəzində ziyarətçilərin diqqətini cəlb edən zonalar təşkil edildi. Xüsusilə, Azərbaycanın tarixini və mədəni dəyərlərini əks etdirən “Qarabağ - Xalçaçılıq diyarı” zonasında, Qarabağın milli ornamentlərlə zəngin xalçaları böyük maraq doğurdu. İnkişaf məhdudiyyətləri olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə “Qarabağ - Xüsusi Fırça ilə” sərgisi “Ümid Var” xeyriyyə cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə keçirildi.
Tədbirin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers”, “Iteca Caspian” və onların beynəlxalq tərəfdaşları “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir.

Каспийская Строительная Неделя: сотрудничество во имя устойчивого развития
16 октября в Баку Экспо Центре завершилась Каспийская Строительная Неделя, объединившей сразу четыре престижные выставки. В рамках Каспийской Строительной Недели проходили 4-я Азербайджанская Международная Выставка «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» Rebuild Karabakh, 29-я Азербайджанская Международная Выставка «Строительство» BakuBuild, 16-я Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku и 12-я Каспийская Международная Выставка «Дорожной Инфраструктуры и Общественного Транспорта» Road&Traffic.
Важной приметой актуальности крупнейшего события в строительной отрасли региона стало обращение Президента Азербайджана к участникам 4-й Азербайджанской международной выставки «Восстановление, реконструкция и развитие Карабаха» – Rebuild Karabakh. В этом документе глава государства подчеркнул значение Каспийской строительной недели, как престижного мероприятия в сфере строительства и инфраструктуры. Обращение Президента Ильхама Алиева было озвучено на официальной церемонии открытия Каспийской строительной недели, опубликовано в выставочном каталоге и размещено на официальном сайте.
Президент отметил, что выставка Rebuild Кarabaкh этого года богата инновациями с точки зрения содержания. Она совпадает по времени с «Годом солидарности во имя зеленого мира» и международным мероприятием СОР29. Выставка Rebuild Кarabaкh направлена на достижение общей с этим престижным мероприятием цели – на сотрудничество во имя устойчивого развития. Для поддержки работ по восстановлению и реконструкции освобожденных территорий участники выставки перечислили средства в Фонд Возрождения Карабаха.
Каспийская Строительная Неделя объединила важные мероприятия и собрала компании строительной отрасли из различных стран мира. Представленные экспозиции и темы дискуссий обобщили реставрационные и строительные работы, солидарность и экологическую устойчивость. Сотни компаний из многих стран мира не только экспонировали товары, услуги, инновации, но и знакомились с бизнес-потенциалом региона, обнаружив новые возможности для делового сотрудничества.
Многие зарубежные экспоненты с одобрением отметили совместное участие в выставке государственного и частного секторов, что обеспечило перспективы реализации новых проектов, а также дальнейшего наращивания бизнес-возможностей. Налаженное в ходе выставки сотрудничество и проведенные дискуссии подчеркнули успешный опыт международной деятельности восстановления Карабаха.
Богатый выставочный потенциал и высокопрофессиональная работа организаторов послужили эффектной рекламой для большинства зарубежных гостей. Многие предприниматели, специалисты, представители иностранных компаний в беседах с журналистами отметили пользу и перспективы азербайджанских выставок и выразили уверенность участия с собственным стендом в дальнейших мероприятиях.
В дни выставки в Баку Экспо Центре были организованы зоны, привлекающие внимание посетителей. В частности, в зоне «Карабах - земля ковроткачества», отражающей историю и культурные ценности Азербайджана, большой интерес  вызвали богатые национальными орнаментами карабахские ковры. Для обеспечения интеграции в общество детей с ограниченными возможностями развития организована выставка «Карабах кистью особенных» от благотворительного общества «Ümid Var».