Regionun ən böyük kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sərgilərinə hazırlıq sürətlə davam edir
May ayında Azərbaycanda kənd təsərrüfatı və qida sənayesi üzrə regionun ən böyük beynəlxalq sərgiləri təşkil ediləcəkdir. Sayca 18-ci olan Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 30-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgiləri 13-16 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək.
Sərgilərdə əhatə olunan sənaye sahələrinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir. Uzun illərdir ki, “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ekspozisiyaları və iştirakçıları ilə tanış olur. 2024-cü ildə sərgiləri Prezident İlham Əliyevlə birgə Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko da ziyarət etmişdir. “Caspian Agro” sərgisinə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi təşkilati dəstək göstərir.
Bundan başqa, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) sərgiləri fəal şəkildə dəstəkləyirlər.
2025-ci il “InterFood Azerbaijan” sərgisi üçün əlamətdar olacaqdır. Belə ki, regionunun ən böyük qida sənayesi üzrə ixtisaslaşmış sərgisi olan “InterFood Azerbaijan” sərgisi 30 illik yubileyini qeyd edəcək.
Hazırda aktiv şəkildə sərgilərə hazırlıq prosesi davam edir. 2024-cü ildə rekord sayda iştirakçı auditoriyasına sahib olmuş sərgilər Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mümkün pavilyonlarını və açıq sahəsini əhatə etmişdir. Bu il də Bakı Ekspo Mərkəzində əksər yerlər müxtəlif ölkələri təmsil edən sərgi iştirakçıları tərəfindən tutulmuşdur. Beləliklə, sərgilərdə iştirak üçün məhdud sayda yerlər qalmışdır.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərində Azərbaycanla yanaşı, ABŞ, Almaniya, Belarus, Belçika, Çin, Cənubi Koreya, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İordaniya, İran İslam Respublikası, İspaniya, İsrail, İtaliya, Latviya, Misir, Niderland, Rusiya Federasiyası, Şri Lanka, Türkiyə, Türkmənistan, Ukrayna və Yunanıstan şirkətləri artıq iştiraklarını təsdiq ediblər. Almaniya, Belarus, Gürcüstan, İtaliya, Koreya, Şri-Lanka və ilk dəfə olaraq Misir milli qruplar şəklində kənd təsərrüfatı və qida sənayesi məhsullarını sərgilərdə təqdim edəcək. “Prior Leasing ASC” bu sərginin qeydiyyat sponsoru qismində çıxış edəcəkdir.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onun tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir.
Sərgilər haqqında ətraflı və yenilənən məlumatı
www.caspianagro.az wwww.interfood.az rəsmi internet səhifələrindən, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.
Eləcə də, 2025-ci ildə təşkil ediləcək sərgilərin təqvimini rəsmi internet səhifəsində
(https://exhibitions.ceo.az/az/exhibitions-calendar) və sosial şəbəkə hesablarında nəzərdən keçirmək olar.

Preparation for the Region’s Largest Agriculture and Food Industry Exhibitions is in Full Swing
In May, Azerbaijan will host the region’s largest international exhibitions in the fields of agriculture and the food industry.
The 18th Azerbaijan International Agriculture Exhibition - Caspian Agro and the 30th Anniversary Azerbaijan International Food Industry Exhibition - InterFood Azerbaijan will take place on May 13-16 at Baku Expo Center.
The industries covered by the exhibitions receive special attention from the state. For many years, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has visited the Caspian Agro and InterFood Azerbaijan exhibitions, familiarizing himself with the exhibition exposure and participants at the Baku Expo Center. In 2024, the exhibitions were also visited by the President of Belarus, Alexander Lukashenko, together with President Ilham Aliyev. The Caspian Agro exhibition is held with the organizational support of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan.
Additionally, the exhibitions are actively supported by the Food Safety Agency of The Republic of Azerbaijan, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) of the Republic of Azerbaijan, the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), the Azerbaijan Food and Beverage Industrialists Association (AFBIA), the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), and the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA).
The year 2025 will be a milestone for the InterFood Azerbaijan exhibition, as the region's largest specialized food industry event will celebrate its 30th anniversary.
The preparation process for the exhibitions is currently in full swing. In 2024, the exhibitions set a record in terms of participant numbers, occupying all available pavilions and outdoor spaces at the Baku Expo Center. This year, most of the exhibition space has already been booked by participants representing various countries, leaving only a limited number of spaces available for participation.
Companies from Azerbaijan, Belgium, Belarus, China, Egypt, Finland, France, Georgia, Germany, Greece, India, Iran, Israel, Italy, Jordan, Latvia, Netherlands, Russia, South Korea, Spain, Sri Lanka, Turkey, Turkmenistan, Ukraine, and the United States have already confirmed their participation in the Caspian Agro and InterFood Azerbaijan exhibitions. Germany, Belarus, Georgia, Italy, South Korea, Sri Lanka, and, for the first time, Egypt will showcase their agricultural and food industry products within national pavilions. Prior Leasing JSC will be the registration sponsor of the exhibitions. The Caspian Agro and InterFood Azerbaijan exhibitions are organized by Caspian Event Organisers (CEO), along with its partners, Caspian Event Management and ICA Events.